sekretariat.sinicum@gmail.com
  +48 513 382 730

_____________________________ 

Szukaj...

25 maja 2023 r. w Domu Misyjnym Ducha Świętego Misjonarzy Słowa Bożego w Warszawie odbyło się kolejne walne zgromadzenie Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ.

Zebranie rozpoczęto modlitwą za Kościół w Chinach. Przewodniczył mu o. Jacek Gniadek SVD, prezes Sinicum, który odczytał sprawozdanie z Walnego Zgromadzenia z roku 2022 oraz sprawozdanie merytoryczne za rok 2022. Przedstawiono także sprawozdanie finansowe za ubiegły rok oraz sprawozdanie komisji rewizyjnej. Następnie przez głosowanie jawne udzielono absolutorium zarządowi Sinicum.

Podczas zebrania wybrano nowego prezesa Stowarzyszenia. Został nim o. Andrzej Danilewicz SVD, członek Sinicum od samego początku Stowarzyszenia, które oficjalnie zaczęło działać jako podmiot prawny od kwietnia 2012 r. Zastąpił on na tym stanowisku o. Jacka Gniadka SVD, który z powodu wyjazdu na misje do Chile zrezygnował z funkcji prezesa Sinicum.

Ojciec A. Danilewicz święcenia kapłańskie przyjął w 1992 roku. Studiował w Instytucie Kairos w Irlandii, gdzie odbył studia podyplomowe z zakresu „Chrześcijańskiej Komunikacji i Rozwoju”. Po powrocie do Polski współpracował z Telewizją Niepokalanów, gdzie przygotowywał cykliczne audycje dla Radia Watykańskiego oraz był jednym z inicjatorów i prowadzących Magazyn Misyjny w Radiu Maryja. Potem pełnił funkcje prowincjała misjonarzy werbistów w latach 2007-2013 i sekretarza ds. misji werbistów. Obecnie jest przewodniczącym Komisji ds. Misji i Kontaktów z Polonią przy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.

23 24maja2023 21O. Andrzej Danilewicz SVD (z prawej) i o. Jacek Gniadek SVD (fot. Mariola Krystecka)

W zebraniu uczestniczył bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, inicjator powstania wspólnot oazowych w Chinach i członek-założyciel Sinicum, który podziękował o. Jackowi Gniadkowi za pięć lat posługi kierowniczej w Sinicum. Nowemu prezesowi pogratulował tej zaszczytnej funkcji, życząc mu otwartości na natchnienia Ducha Świętego w służbie Kościołowi w Chinach na kolejnym etapie dojrzewania Stowarzyszenia.

W nowy etap swojej działalności Sinicum wchodzi z nową księgową Wandą Pośpieszałowską. Walne Zgromadzenie było okazją do podziękowania dotychczasowej księgowej Teresie Pamrów, która od początku, razem z o. Antonim Koszorzem SVD, była zaangażowana w tworzenie struktur Stowarzyszenia. O. Gniadek podziękował także nieobecnemu o. Zenonowi Stysiowi OFM, który od początku istnienia Sinicum do roku 2021 r. był członkiem Zarządu. Oboje otrzymali podziękowania napisane na obrazkach przedstawiających Matkę Bożą z Sheshan, wykonaną techniką estampażu przez s. Hiacyntę Zhang, uczennicę Stanisława Tworzydło. 

Uczestnikom zebrania zaprezentowano ostatni numer biuletynu „Chiny Dzisiaj”, który przybliża historię, rozwój i perspektywy Kościoła na Tajwanie. Redaktorem naczelnym kwartalnika jest Maria Sztuka-Płaszczyńska, doktorantka z sinologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a wydaje go Komisja Episkopatu Polski ds. Misji oraz Polska Prowincja Zgromadzenia Słowa Bożego. Jest poświęcony przede wszystkim problematyce religii w Chinach, ze szczególnym uwzględnieniem chrześcijaństwa, a zwłaszcza Kościoła katolickiego. 

Dzień wcześniej, w środę 24 maja, w święto Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z Sheshan, Patronki Chin, w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża odprawiono Mszę św. za Kościół katolicki i za chrześcijan w Państwie Środka. Liturgii z udziałem 6 kapłanów, w tym dwóch rodowitych Chińczyków, przewodniczył ks. Jacek Gniadek SVD, prezes stowarzyszenia „Sinicum”.

- Chociaż ks. Gniadek przemawiał głównie do dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców, to nie pominął też trudnych spraw Kościoła w dzisiejszych Chinach, łącznie z prześladowaniami za wiarę. Zauważył jednak, że mimo różnych ograniczeń i problemów chrześcijaństwo w tym kraju się rozwija a liczba wiernych wzrasta - napisał KAI

23 24maja2023 0624 maja 2023. Msza św. w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie (fot. Mariola Krystecka)

- Na zakończenie wezwał wszystkich obecnych do modlitwy za Kościół i za chrześcijan w Chinach, bo – jak przypomniał – dawniej, gdy w Polsce panowały rządy komunistyczne i nie było wolności, pomagali nam inni z wolnych krajów, toteż dzisiaj my, ciesząc się wolnością, winniśmy pamiętać o tych, którzy są prześladowani – czytamy dalej w relacji KAI

Na zakończenie Eucharystii i przed odśpiewaniem Litanii Loretańskiej do Najświętszej Maryi Panny, o. Gniadek poprosił dzieci i ich rodziców, aby na pamiątkę dzisiejszego święta wzięły ze sobą książkę „Jak Michał ze Lwowa do Chin zawędrował”, opowiadającą w przystępny sposób o życiu i dokonaniach o. Michała Boyma, misjonarza w Chinach, „Polskiego Marco Polo”. 

Po Mszy Świętej i nabożeństwie majowym, w dolnym kościele bazyliki odbyło się spotkanie z Agatą Strojnowską, córką Marii i Stanisława Tworzydłów, zmarłych w ubiegłym roku członków „Sinicum”. Stanisław Tworzydło (1933-2022) był wybitnym artystą, ceramikiem, malarzem i nauczycielem.

23 24maja2023 19combinedAgata Strojnowska podczas spotkania oraz śp. Stanisław Tworzydło w swojej pracowni 

Studiował w latach 50. ubiegłego wieku na Centralnej Akademii Sztuki Użytkowej i Dekoracyjnej w Pekinie. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. Na bazie jego wiedzy i doświadczenia powstała w Warszawie Pracownia Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej, którą prowadził razem ze swoją córką.

W pracowni uczyły się siostry zakonne z Chin, które w Polsce przebywały na zaproszenie Sinicum. Początek współpracy na rzecz pomocy Kościołowi w Chinach przypada już na rok 2007. To wtedy S. Tworzydło poznał o. Antoniego Koszorza SVD, który organizował w tym czasie w Warszawie ośrodek dla imigrantów. Po kilku latach razem współtworzyli Sinicum, z którym, razem z żoną Marią Ziembińską-Tworzydło (+2022), był związany do końca życia. 

Siostry z Chin, s. Hiacynta Zhang i s. Jana Zhang, na bazie prac przygotowanych pod kierunkiem p. Stanisława Tworzydło, otrzymały w Polsce tytuły artysty plastyka. Obecnie pracują w Chinach ozdabiając kościoły pięknymi malowidłami i mozaikami. Obecna na spotkaniu s. Aleksandra Huf SSpS, wiceprezes Sinicum, opowiedziała o ich twórczości, pokazując zdjęcia ich prac przesłane przez siostry z Chin.

Jacek Gniadek SVD

23 24maja2023 20combinedS. Aleksandra Huf SSpS podczas spotkania oraz ikona autorstwa s. Hiacynty Zhang

 

Najnowsze wiadomości

 • Duch modlitwy św. o. Józefa Freinademetza +

  Św. Józef Freinademetz ducha modlitwy wyniósł z domu rodzinnego. Pochodził z rodziny zamieszkałej w Oies, w Tyrolu, które leży 1500 n.p.m. Więcej
 • Pogrzeb o. Antoniego Koszorza SVD +

  9 grudnia 2023 roku, w Domu Dobrego Pasterza misjonarzy werbistów w Nysie, odbył się pogrzeb o. Antoniego Koszorza SVD, prekursora Więcej
 • List kardynała Zena +

  Jestem skonfundowany faktem, że z jednej strony mówi mi się, że synodalność jest konstytutywnym elementem Kościoła, a z drugiej, że Więcej
 • Sinicum wkracza w kolejny etap działalności +

  25 maja 2023 r. w Domu Misyjnym Ducha Świętego Misjonarzy Słowa Bożego w Warszawie odbyło się kolejne walne zgromadzenie Stowarzyszenia Więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21

chiny dzisiaj banner

 

Stowarzyszenie "Sinicum" im. Michała Boyma SJ
ul. Ostrobramska 98

04-118 Warszawa

Tel. +48 691 457 775
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 1132855288
REGON: 14610860300000
KRS: 0000419178

JSN Educare is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework