sekretariat@sinicum.pl
  +48 513 382 730

_____________________________ 

Szukaj...

Dnia 23 maja br. w Częstochowie odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ. Ks. bp Adam Wodarczyk, członek założyciel Sincum, w swojej konferencji na rozpoczęcie zjazdu nawiązał do fatimskiego orędzia Matki Bożej i podkreślił, że w duchowej walce, jaka toczy się w Chinach i o Chiny, możemy znaleźć oparcie w Maryi, która już raz zwyciężyła, a modlitwa różańcowa jest bardzo skutecznym narzędziem w ewangelizacji.

     

    

    

 

O. Jan Konior SJ, członek stowarzyszenia, w wygłoszonym wykładzie, nazwał jubileusz V-lecia Stowarzyszania Sinicum czasem łaski i wdzięczności. Odniósł się do przyszłości i podkreślił, że jeżeli Stowarzyszenie będzie szukać Jezusa we wszystkim i stawiać Go na pierwszym miejscu, to żarliwość w ewangelizacji Chin i łaska twórczej wierności będzie towarzyszyć członkom i sympatykom Sinicum.

Następnie o. Antoni Koszorz SVD, prezes Stowarzyszenia, złożył merytoryczne sprawozdanie z rocznej pracy Sinicum, koncentrując się głównie na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w ubiegłym roku, na które Sinicum zaprosiło 127 chińskich katolików. (zob. galerię). P. Teresa Pamrół, sekretarz Stowarzyszenia, przedstawiła sprawozdanie finansowe. O. Jacek Gniadek SVD, sekretarz Sinicum, przedstawił sprawozdanie z ubiegłorocznego walnego spotkania Stowarzyszenia. Ks. Czesław Noworolnik, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia, zapoznał uczestników spotkania z realizacją projektu studiów teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie dla ks. Xiaowang Shi i świeckiej studentki z Chin. Ks. Jan Hou, który w tym roku wraca na stałe do Chin, omówił pracę duszpasterską wśród małej grupy Chińczyków w Polsce i pożegnał się z Sinicum.

S. Aleksandra Huf SSpS, wice-prezes Stowarzyszenia, przedstawiła dotychczasowy przebieg edukacyjnego projektu realizowanego dla chińskiej siostry Jany Zhang, która studiuje w Warszawie sztukę dekoracyjną i użytkową. Siostra przedstawiła także plany na najbliższą przyszłość. Stowarzyszenie Sinicum przygotowuje III Seminarium dla sióstr z Chin na temat życia konsekrowanego, które odbędzie się od 28 czerwca do 15 lipca w Polsce. Program obejmuje serię wykładów związanych z życiem konsekrowanym, a także doświadczenie charyzmatów różnych żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz pielgrzymki do Częstochowy, Łagiewnik i Wadowic. 20 chińskich sióstr z różnych zgromadzeń zakonnych wraz z towarzyszącymi im tłumaczami przybędzie do Sulejówka, gdzie rozpoczną swój program. Siostry udadzą się do Warszawy, aby spotkać się z ks. nuncjuszem Salvatore Penacchio oraz zwiedzą muzeum bł. ks. Popiełuszki. Następnie udadzą się do Opola, Nysy, Częstochowy, Wadowic, Krakowa, Łagiewnik i powrócą na kilka ostatnich dni do Sulejówka. Mszę św. na zakończenie Seminarium odprawi ks. bp Jerzy Mazur z Ełku.

Tego samego dnia o godz. 17.30 została odprawiona na Jasnej Górze Msza św. pod przewodnictwem o. Prowincjała Misjonarzy Werbistów o. Eryka Koppy SVD, która była sprawowana za Kościół w Chinach. Podczas wspólnej Eucharystii miał miejsce Akt Oddania stowarzyszenia oraz jego dzieł Matce Bożej.

   

    

"Matko Boża z Jasnej Góry i z Sheshan, wspieraj wszystkich zaangażowanych w pomoc dla Kościoła w Chinach, aby nigdy nie osłabli w pragnieniu dawania świadectwa o Jezusie, Twoim Synu" - czytamy w akcie. "Królowo Polski, Królowo świata, Matko Chin i całej Azji, módl się za nami, teraz i zawsze!"

24 maja, we wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych, przypada co roku liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan – narodowego sanktuarium maryjnego w Chinach, niedaleko Szanghaju. Dzień ten jest Dniem Modlitw za Kościół w Chinach, który został ustanowiony przez Benedykta XVI w 2007 r. Tegoroczne obchody Dnia Modlitw za Kościół w Chinach organizowane przez Sinicum miały miejsce na Jasnej Górze i w Warszawie, a także w Tarnowie i Gliwicach. Tego dnia w Warszawie w bazylice św. Krzyża została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem prowincjała werbistów o. Eryka Koppa SVD w intencji Kościoła w Chinach.

O. Prowincjał w sowim kazaniu dotknął istoty tego, czym jest w swoich założeniach Sinicum: "Obecnie sytuacja w tym wielkim i pięknym kraju, jakim są Chiny jest inna niż jeszcze latach 80 ubiegłego wieku. Na szczęście nie ma już krwawych prześladowań. Za przyznawanie się do Chrystusa nie grozi, tak jak kiedyś - śmierć czy zesłanie do obozu. Choć patrząc z naszej perspektywy, wydawać nam się może, że i w obecnym czasie nie ma jeszcze pełnej swobody i wolności w wyznawaniu wiary. Chiny, jako potężny kraj - kroczą swoją drogą, i na swój specyficzny sposób próbuje się tam ułożyć relacje pomiędzy władzą a wierzącymi. I w procesie tym, my jako katolicy, jako wierzący, chcemy naszym braciom w wierze w Chinach towarzyszyć".

Po Eucharystii świadectwo wygłosił chiński ksiądz pracujący w Polsce Jan Hou, który opowiedział o swojej drodze do kapłaństwa, która wiodła werbistowskie seminarium w Pieniężnie oraz o problemach wynikających z braku pełnej wolności religijnej w Chinach na początku XXI w.

   

    

Najnowsze wiadomości

 • Życie pokaże [WYWIAD] +

  Od samego początku zakładaliśmy, że ten kurs będzie dwustopniowy. Pierwszy etap mamy już za sobą. Początkowo drugi etap miałby być Więcej
 • Polski Maco Polo +

  O życiu i podróżach Boyma można byłoby nakręcić niejeden hollywoodzki film. W Polsce jest prawie nieznany. Nie wykłada się o Więcej
 • Zaproszenie na obchody Dnia Modlitw za Kościół w Chinach 2019 +

  Serdecznie zapraszamy na wspólną Eucharystię w Dniu Modlitw za Kościół w Chinach, który wypada w dniu Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, Więcej
 • 7. rocznica założenia Sinicum +

  7 lat temu, 28 listopada, we wspomnienie bł. Marii Heleny Stollenwerk, powstało Stowarzyszenie Siniucm im. Michała Boyma. Z tej okazji Więcej
 • Nowy prezes Stowarzyszenia „Sinicum” +

  14 maja 2018 roku w Sulejówku k. Warszawy odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma. W czasie jego Więcej
 • Pójdę tam, gdzie mnie pośle [WYWIAD] +

  14 maja 2018 roku, w czasie Zebrania Walnego Stowarzyszenia Sinicum, s. Jana Aiqing Zhang otrzymała dyplom ukończenia nauki sztuki użytkowej.Komisja Więcej
 • 1
 • 2
 • 3

chiny dzisiaj banner

 

Stowarzyszenie "Sinicum" im. Michała Boyma SJ
ul. Ostrobramska 98

04-118 Warszawa

Tel. +48 513 382 730
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 1132855288
REGON: 14610860300000
KRS: 0000419178

JSN Educare is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework