Każdy słyszał o Marco Polo, weneckim kupcu i podróżniku, który wraz z ojcem i stryjem dotarł do Chin, przemierzając jedwabny szlak. Mamy swojego „Marco Polo”, o którym prawie nikt w Polsce nie słyszał. Warto go poznać. To polski misjonarz i jezuita w Chinach, Michał Boym (+1659). Był jednym z pierwszych sinologów w Europie, przyrodnikiem, kartografem, propagatorem chińskiej medycyny oraz ambasadorem ostatniego cesarza dynastii Ming w Europie.

O życiu i podróżach Boyma można byłoby nakręcić niejeden hollywoodzki film. W Polsce jest prawie nieznany. Nie wykłada się o nim na sinologicznych wydziałach polskich uniwersytetów. Bardziej zanany jest w Chinach za sprawą Edwarda Kajdańskiego, polskiego sinologa, pisarza, dziennikarza i dyplomaty. Z okazji 400. rocznicy urodzin Michała Boyma, wydano w Chinach książkę „Dzieła Michała Boyma" zawierającą 770 tysięcy znaków. Z łaciny na język polski przetłumaczył J. Kajdański, a z polskiego na chiński przełożył znany tłumacz języka polskiego, professor Zhang Zhenhui.

Boym cieszy się u Chińczyków wielkim szacunkiem, ponieważ w przeciwieństwie do Marco Polo pokazał prawdziwy, a nie fantastyczny opis Państwa Środka. Na łamach Rzeczpospolitej (2016) wspomina o nim chiński prezydent Xi Jinping w swoim artykule „Chiński wiatr współpracy”, stawiając polskiego misjonarza za wzór do budowaniu relacji między Chinami i Europą.

Możemy nadrobić zaległości. Ukazała się ilustrowana książka dla dzieci pt."Jak Michał ze Lwowa do Chin zawędrował". Jest już dostępna w formie elektronicznej, a w najbliższych dniach ukaże się także w formie drukowanej. (zob. http://www.michalboym.pl/tekst,publikacje,267.html,publikacje,267.html)

Ta pozycja dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat ma na celu zapoznania młodych czytelników, ich rodziców i pedagogów z wybitną postacią polskiego XVII-wiecznego jezuity Michała Boyma, syna Pawła Jerzego Boyma - nadwornego lekarza Zygmunta III Wazy, rajcy i burmistrza Lwowa ze słynnej rodziny budowniczych Kaplicy Boimów.

Książka jest owocem inicjatywy "Michał Boym AD 2019 - Polski Marco Polo", która została zawiązana przez Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma, Fundację Pomarańczowa Alternatywa i Europejsko-Chińskie Stowarzyszenie Kulturalne, by przy okazji 360-lecia śmierci zakonnika przybliżyć polskiej publiczności jego niezwykłe osiągnięcia i przygody.