Dzień Modlitw za Kościół w CHinach 2018

Podobnie jak w ubiegłych latach 24 maja Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boy'ma SJ modliło się wspólnie za Kościół w Chinach w bazylice świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Światowy Dzień Modlitw za Kościół z Chinach ustanowił Benedykt XVI w swym liście "do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, do wiernych Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej" z 27 maja 2007. Papież wyraził w nim uznanie i wdzięczność za mężne trwanie w wierze pomimo wielu trudności i podziałów stwarzanych przez rząd w Pekinie.

We wspomnianym liście Benedykt XVI wezwał do pojednania pomiędzy Kościołem mającym mandat komunistycznych władz i tym podziemnym, który dochowuje większej wierności papieżowi.

Dzień ten jest wspomnieniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, której to kolejni papieże powierzają swoją troskę o Kościół w Chinach. Przed rozpoczęciem Mszy św. została poświęcona figura Madonny z Sheshang. Została ona wykonana przez s. Janę Zhang, która przebywa w Polsce na zaproszenie Sinicum i uczy się sztuki użytkowej. W tym roku siostra z Chin otrzymała dyplom Polskiego Związku Artystów Plastyków.

Mszy św. przewodniczył ks. Czesław Wojciechowski, misjonarz z Chin. W homilii, nawiązując do dzisiejszego święta, Chrystusa Najwyższego i wiecznego Kapłana, przypomniał o cierpiącym i prześladowanym Kościele w Azji: "Chrystus nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał.... Dla Kościoła w Chinach i wielu krajach w Azji, w Wietnamie, w Laosie, w Korei Północnej, uczenie się posłuszeństwa Kościołowi kosztuje... wierność Chrystusowi jest okupiona często krwią, cierpieniem, wykluczeniem, niepewnością tego co dalej". Na zakończenie, odwołując się do słów z ostatniej środowej audiencji papieża Franciszka, misjonarz z toruńskiej diecezji zachęcił wszystkich zebranych do modlitwy przez wstawiennictwo Maryi Wspomożycielki wiernych za chrześcijan w Chinach, aby by pomimo trudności nie poddawali się i dążyli do jedności.

Na zakończenie Mszy św. ks. Jan Shi, który za zaproszenie Sinicum studiuje historię kościoła na UKSW, razem z s. Janą odśpiewali hymn do NMP w języku chińskim. 

Po Mszy św. w dolnym kościele odbyło się spotkanie z księdzem misjonarzem. Po prelekcji odpowiadał na liczne pytania na temat aktualnej sytuacji Kościoła w Chinach oraz specyficznej pracy misjonarzy, którzy nie mają pozwolenia na pracę duszpasterską w tym kraju i nie mogą publicznie sprawować sakramentów.

           

           

        

 

Hymn do NMP w języku chińskim 

 

Homilia ks. Czesława Wojciechowskiego