siostry2017 0729 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła, została odprawiona w Domu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego w Sulejówku Eucharystia w języku chińskim na rozpoczęcie III Seminarium dla Sióstr z Chin w Polsce na temat życia konsekrowanego.

Mszy św. przewodniczył ksiądz gość z Chin. W koncelebrze udział wzięli: ks. Antoni Koszorz SVD, prezes Sinicum i o. Konrad Keler SVD, kapelan sióstr w Sulejówku i były wice-generał Zgromadzenie Słowa Bożego, oraz księża Jan Hou i Xiaowang Shi z Chin.

Ks. Jan Hou studiował teologię w werbistowskim seminarium w Pieniężnie i dwa lata temu przyjął święcenia kapłańskie w Chinach, a obecnie pracuje duszpastersko w Warszawie. Ks. Shi studiuje teologię w Tarnowie.

W seminarium bierze udział 18 sióstr z następujących zgromadzeń: Matki Bożej pod Św. Krzyża w Fuzhou, Św. Józefa w Hebei Yongnian, Małych Sióstr od Miłosierdzia Naj. Serca Jezusa w Fujian Mindong, Misyjnego Zgromadzenia Naj. Serca Pana Jezusa w Jiangxi Yujiang, Św. Dominika w Chinach w Fujian Mindong, Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Wenzhou, Misyjnegp Zgromadzenia Naj. Serca Pana Jezusa Miłosierdzia Chrystusa w Shanxi, Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Henan Luoyang, Zgromadzenia Ducha Św. Pocieszyciela, Św. Teresy od Dzieciątka Jezus; Zgromadzenia Miłosierdzia w Nanjing, Zgromadzenia Ofiarowania w Shanghai, Zgromadzenia Naj. Serca NMP w Shenyang, Zgromadzenia Misyjnego Naj. Serca Jezusa w Xianxian, Zgromadzenia Misyjnego Matki Bożej Chin w Yulin oraz Zgromadzenia Sióstr Służebnic Ducha Świętego.

Tłumaczami są stypendyści naszego Stowarzyszenia, ks. Jan Hou oraz s. Franciszka, która w 3 lata temu ukończyła studia magisterskie z teologii w Krakowie, a obecnie pracuje w diecezji Handan w diecezjalnym centrum formacyjnym jako wykładowca, oraz prowadzi rekolekcje, zwłaszcza oazowe. Jednym z pierwszych moderatorów Ruchu Światło-Życie w tej diecezji i w Chinach był obecny bp Adam Wodarczyk.  

Po południu s. Aleksandra Huf SSpS, wiceprezes Sinicum, wygłosiła wykład na temat formacji: „Droga do pełni życia dla Jezusa-formacja”

Wieczorem pokazując slajdy, opowiedziała o historii i misyjnym charyzmacie Zgromadzenia Sióstr Służebnic Ducha Świętego.

Dzień pierwszy seminarium zakończył się adoracją Najświętszego Sakramentu ze wspólnotą miejscowych sióstr.