sekretariat.sinicum@gmail.com
  +48 513 382 730

_____________________________ 

Szukaj...

  • Duch modlitwy św. o. Józefa Freinademetza

    Duch modlitwy św. o. Józefa Freinademetza

    Św. Józef Freinademetz ducha modlitwy wyniósł z domu rodzinnego. Pochodził z rodziny zamieszkałej w Oies, w Tyrolu, które leży 1500 n.p.m. Naturalne otoczenie potężnych gór wskazywało na potęgę Boga Stwórcy. Lawiny i spadające kamienie ze szczytów gór często niszczyły pola, domy, ludzi. Rodzina posiadała małe gospodarstwo rolne. Trudy związane z utrzymaniem rodziny z pracy na roli wskazywały jeszcze bardziej na zależność człowieka od Boga. Przy drogach wśród pól stawiano wiele krzyży. 

    Więcej
  • Pogrzeb o. Antoniego Koszorza SVD

    Pogrzeb o. Antoniego Koszorza SVD

    9 grudnia 2023 roku, w Domu Dobrego Pasterza misjonarzy werbistów w Nysie, odbył się pogrzeb o. Antoniego Koszorza SVD, prekursora animacji misyjnej w Polsce i twórcy wielu ważnych instytucji. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Paweł Stobrawa, biskup pomocniczy senior diecezji opolskiej.

    Śp. o. Antoni Koszorz, zgodnie ze swoją wolą, spoczął na werbistowskim cmentarzu w Nysie, tuż obok klasztoru, który wybudował założyciel zgromadzenia, św. Arnold Janssen. 

    Więcej
  • List kardynała Zena

    List kardynała Zena

    Jestem skonfundowany faktem, że z jednej strony mówi mi się, że synodalność jest konstytutywnym elementem Kościoła, a z drugiej, że jest tym, czego Bóg oczekuje od nas w tym stuleciu (jako nowości?). Jak Bóg miałby zapomnieć o tym, że Kościół ma żyć tym konstytutywnym elementem przez dwadzieścia wieków swojego istnienia? Czyż nie wyznajemy, że Kościół jest jeden, święty, katolicki i apostolski, zamierzając przez to powiedzieć także, że jest synodalny? Czuję nawet większą konfuzję i zmartwienie na widok sugestii, że wreszcie nadszedł dzień odwrócenia piramidy, czyli przezwyciężenia hierarchii przez ludzi świeckich. W Dokumencie Przygotowawczym od samego początku mówi się jasno, że Kościół synodalny jest niezbędny do przywrócenia demokracji.

    Więcej
  • Sinicum wkracza w kolejny etap działalności

    Sinicum wkracza w kolejny etap działalności

    25 maja 2023 r. w Domu Misyjnym Ducha Świętego Misjonarzy Słowa Bożego w Warszawie odbyło się kolejne walne zgromadzenie Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ. Przewodniczył mu o. Jacek Gniadek SVD, prezes Sinicum. Odczytano sprawozdania oraz udzielono absolutorium zarządowi Sinicum.

    Podczas zebrania wybrano nowego prezesa Stowarzyszenia. Został nim o. Andrzej Danilewicz SVD, członek Sinicum od samego początku Stowarzyszenia, które oficjalnie zaczęło działać jako podmiot prawny od kwietnia 2012 r. Zastąpił on na tym stanowisku o. Jacka Gniadka SVD, który z powodu wyjazdu na misje do Chile zrezygnował z funkcji prezesa Sinicum.

    Więcej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Na pytania o Chiny i sytuację Kościoła odpowiada werbista, o. Zbigniew Wesołowski SVD - sinolog, Redaktor naczelny w Instytucie Monumenta Serica, były misjonarz
    Więcej
  • Dlaczego Kościół w Chinach? Gdy jedna ze znajomych zachęcała kogoś do przeznaczenia 1 procenta podatku na pomoc Kościołowi w Chinach, spotkała się z
    Więcej
  • Maj – miesiąc poświęcony Matce Bożej, jest dobrą okazją, by udać się w pielgrzymce serca na świętą górę She. W piękny krajobraz wzgórz,
    Więcej
  • Przemówienie bł. Jana Pawła II przed modlitwą „Anioł Pański” w Castel Gandolfo 21 sierpnia 1988 r. w ramach duchowej pielgrzymki poprzez miejsca
    Więcej

modlitewne mosty banner1200px

Rodzina franciszkańska rozsiana na całym świecie, a szczególnie Zakon Braci Mniejszych (OFM), składa dziękczynienie Opatrzności Bożej i wyrazy wdzięczności papieżowi Benedytowi XVI za dar beatyfikacji 29 września 2012 roku Ojca Gabiele Marii Allegry, twórcy pierwszego kompletnego przekładu Biblii na język chiński. Włoski franciszkanin, Giovanni Allegra urodził się 26 grudnia 1907 roku w San Giovanni La Punta (Katania), u podnóża Etny, w rodzinie ubogiej, ale dogłębnie chrześcijańskiej.

W 17 roku życia, przyjmując imię zakonne Gabriele Maria, wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych; we wrześniu 1926 roku został posłany do Rzymu w celu dokończenia studiów teologicznych. W 1930 roku otrzymał święcenia kapłańskie.  W pierwszą rocznicę swoich święceń kapłańskich, 20 lipca 1931 r., o. Gabriele dotarł do Chin. Pragnienie udania się na misje do Chin „dla miłości Słowa Bożego, z wolą tłumaczenia na chiński całego Pisma Świętego” wyraził już w 1918 roku, po wysłuchaniu konferencji głośnego misjonarza franciszkańskiego w Rzymie.

Od samego początku swojego pobytu w Chinach zrozumiał, że najważniejszą rzeczą dla niego było poznanie języka i stopniowe wnikanie w myśl i kulturę chińską. Studiował więc niezmordowanie poezję, filozofię, miejscowe religie i historię Chin. Cały czas pamiętał o swoich planach tłumaczenia Pisma Świętego. Pracę tę rozpoczął 11 kwietnia 1935 r., w piątek przed Niedzielą Palmową, kiedy obchodzono święto Matki Bożej Bolesnej, której zawierzył swoje dzieło. Dużo czasu w tym okresie zajmuje mu konsultowanie istniejących już tłumaczeń fragmentów Pisma Świętego rozsianych po różnych bibliotekach uniwersyteckich Chin i Europy. W krótkim czasie o. Allegra otrzymał pozwolenie na wyszukanie odpowiednich współpracowników. Ostatecznie zostali wybrani czterej młodzi chińscy franciszkańscy kapłani. Trzech spośród nich miało stopień naukowy doktora literatury chińskiej, a jeden teologii dogmatycznej.
Dnia 2 sierpnia 1945 r. w budynku przylegającym do Katolickiego Uniwersytetu w Pekinie, zainaugurowało swoją działalność Studium Biblicum Franciscanum Sinense, które, ze względu na nową ideologię i związane z nią zmiany w państwie, już w roku 1948 przeniosło swoją siedzibę do Hong Kongu. Pierwszym i najważniejszym zadaniem w początkowej fazie działalności Studium było przygotowanie do druku Pisma Świętego na podstawie wcześniejszego tłumaczenia o. Allegry.

Widząc dokonujące się zmiany w życiu politycznym i społecznym Chin, o. Allegra podjął nową inicjatywę. Założył  1958 w  Singapurze Studium Sociologicum. W krótkim czasie przygotowano serię dokumentów z etyki socjalnej na temat rodziny i wychowania oraz encykliki papieskie z zakresu nauki społecznej, poczynając od Rerum Novarum Leona XIII. O. Gabriele napisał, ale nigdy nie opublikował, dwa traktaty z socjologii: De doctrina sociali catholica oraz Tractatus de Ecclesia et Statu. Allegra był świadom, że Studium Sociologicum zaczynało działać w czasie, kiedy Kościół w Chinach był krzyżowany, ale jednocześnie wierzył mocno, że nadejdzie dla Chin poranek zmartwychwstania     Mimo ogromnego zaangażowania się na polu socjologii o. Gabriele nie zapomniał o dalszym tłumaczeniu Pisma Świętego. Był przekonany, że wraz z łatwiejszym dostępem wiernych do Pisma Świętego rozpocznie się nowa epoka historii Kościoła w Chinach. Powyższa refleksja przyczyniła się do przygotowania i wydania całego Pisma Świętego w jednym tomie. Ponieważ druk ukończono 25 grudnia 1968 r. Biblię tę nazwano «betlejemską». Ukazało się powtórne jej wydanie jak i trzecia, pomniejszonego formatu, edycja w 1972 r. Pod wpływem lektury dzieł Euzebiusza, św. Hieronima i św. Augustyna, o. Gabriele przygotował razem ze swoimi współpracownikami i wydał Chiński Słownik Biblijny zawierający 2.630 haseł.   

O. Gabriele Maria Allegra zdawał sobie sprawę z tego, że ukończona praca nad tekstami Pisma Świętego w języku chińskim to nie tylko owoc zdolności i wiedzy ludzkiej, ale to przede wszystkim dar Ojca Niebieskiego. Biblia to Słowo Boże, które stało się Ciałem, a następnie Księgą.
Omawiana Biblia zrodziła się z miłości do Boga, w klimacie wiary i zapału apostolskiego. Dlatego została przyjęta przez hierarchię Kościoła ze zrozumiałą radością, ale jeszcze bardziej wzruszająca jest radość, z jaką zdobywali Pismo Święte trędowaci z Macao, a czytając je, często z braku palców językiem przewracali kartki.
Praca związana z tłumaczeniem Pisma Świętego była bardzo ważnym osiągnięciem naukowym o. Allegry, trzeba jednak zaznaczyć, że opublikował też wiele książek i artykułów. Pozostawił dużą ilość rękopisów, które świadczą o jego wyjątkowej znajomości dogmatyki, ascetyki, mistyki, historii duchowości, patrystyki, historii Kościoła i kultury chińskiej. Jego osobowość wywarła bardzo duży wpływ na dialog ekumeniczny na całym Dalekim Wschodzie. Był człowiekiem bardzo otwartym na rozmowę, nie bał się pytać, szukać rad, a świadczy o tym m. in. jego bogata korespondencja ze św. Maksymilianem Kolbem, czy długie konwersacje z o. Teilhardem de Chardin, SJ. To kolosalne dzieło było zdziwieniem nawet dla niego samego! Mówił, że jest to zasługą także Dziewicy Niepokalanej. Dzięki dokonanemu dziełu zasłużył sobie na tytuł „Hieronima chińskiego i Dalekiego Wschodu”. Dokonał tego dzięki wierze w Słowo Boże, miłości do Chin i Chińczyków, w szczególności do chorych na trąd i ubogich, dla których nie szczędził czasu, oraz dzięki długiemu studium w pobożności i modlitwie. Chcąc zrealizować młodzieńcze marzenia, „studiował, pracował i cierpiał”. Był poliglotą, władał 11 językami.  Można o nim powiedzieć, że tłumacząc Pismo Święte, modlił się, a modląc się, żył Słowem Bożym.

Umarł świątobliwie 26 stycznia 1976 roku w Hongkongu, w czasie komentowania Psalmu 54. Pochowany został w kościele franciszkańskim św. Błażeja w Acireale, na rodzinnej Sycylii. Osiem lat po śmierci rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, a 10 lat temu Jan Paweł II zatwierdził dekret o cudzie przypisywanym jego wstawiennictwu, otwierając tym drogę do wyniesienia go do chwały ołtarzy. Dnia 15 maja 2002 roku, ukazał się artykuł o. Leonardo Anasatasi zatytułowany: II ven. Gabriele Allegra, fondatore del Centro Sociale Cristiano (Czcigodny Gabriele Allegra, założyciel chrześcijańskiego ośrodka socjologicznego) w “L'0sservatore Romano”. W ostatnim zdaniu tego artykułu, autor podkreślił znaczący wkład o. Gabriele m. in. w zwalczanie doktryny komunistycznej i ateizmu materialistycznego. Już następnego dnia, 16 maja 2002 r. Rząd Chińskiej Republiki Ludowej specjalną notą dyplomatyczną skierowaną do Stolicy Apostolskiej zażądał, aby Watykan nie mieszał się w sprawy chińskiego Kościoła. Nie pozostało to bez wpływu na planowaną wówczas beatyfikację, która, ostatecznie, odbyła się 10 lat później.

Z racji politycznych jego beatyfikacja nie mogła się odbyć ani Bazylice św. Piotra na Watykanie, ani w Hongkongu, ale w katedrze rodzimej diecezji w Acireale. W uroczystość Świętych Archaniołów, 29 września 2012, o godz. 10 rozpoczęła się beatyfikacyjna Msza św., sprawowana przez kard. Angelo Amato, prefekta Kongregacji do Spraw Świętych, z udziałem m. in. Generała Zakonu Braci Mniejszych oraz czterech kardynałów, w tym kardynała emeryta Józfa Zen Ze-Kiun z Hongkongu, miejscowego Arcybiskupa oraz delegacji kapłanów i wiernych z Hongkongu pod przewodnictwem bpa Savio Hon Tai, jak też licznego duchowieństwa, zakonników i wiernych, w tym młodzieży z Sycylii i całej Italii.

Papież Benedykt XVI w akcie beatyfikacyjnym nowego Błogosławionego nazwał go „Pokornym sługą Boskiej Mądrości, wiernym Apostołem Pisma Świętego, gorliwym misjonarzem na Ziemi Wschodu”. Zaś kardynał Amato m. in. dodał, że  o. Allegra był nie tylko ekspertem w zakresie Pisma Świętego, ale przede wszystkim świętym świadkiem Ewangelii Chrystusowej. Podkreślił także jego niewzruszoną wiarę i ludzkość franciszkańską. Minister Generalny Zakonu stwierdził: „Życie Ojca Gabriela Marii Allegry jest wymownym świadectwem prymatu miłości do Chrystusa i wiernej służby Kościołowi na wzór św. Franciszka”. Niewątpliwie jego dzieło jest kamieniem milowym w historii Kościoła katolickiego w Chinach. Natomiast 4 października 2012 r. odbyły się uroczystości ku czci bł Gabriele Marii Allegry OFM  w katedrze Niepokalanego Poczęcia  NMP w Hongkongu z udziałem licznie przybyłego duchowieństwa i wiernych.
Zenon Styś ofm

Najnowsze wiadomości

  • Duch modlitwy św. o. Józefa Freinademetza +

    Św. Józef Freinademetz ducha modlitwy wyniósł z domu rodzinnego. Pochodził z rodziny zamieszkałej w Oies, w Tyrolu, które leży 1500 n.p.m. Więcej
  • Pogrzeb o. Antoniego Koszorza SVD +

    9 grudnia 2023 roku, w Domu Dobrego Pasterza misjonarzy werbistów w Nysie, odbył się pogrzeb o. Antoniego Koszorza SVD, prekursora Więcej
  • List kardynała Zena +

    Jestem skonfundowany faktem, że z jednej strony mówi mi się, że synodalność jest konstytutywnym elementem Kościoła, a z drugiej, że Więcej
  • Sinicum wkracza w kolejny etap działalności +

    25 maja 2023 r. w Domu Misyjnym Ducha Świętego Misjonarzy Słowa Bożego w Warszawie odbyło się kolejne walne zgromadzenie Stowarzyszenia Więcej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21

chiny dzisiaj banner

sinicum banner konspekt min


 

Materiały

  • Artykuły
  • Książki
  • Dokumenty Kościoła
  • Katechezy
  • Modlitwy
  • Media o nas

 

Kościół Katolicki na Tajwanie: historia, rozwój, perspektywy

Kościół katolicki na Tajwanie powstał dzięki staraniom hiszpańskich misjonarzy z Zakonu Dominikanów, którzy przybyli na Tajwan z Filipin w 1626 roku. Misjonarzom nie wolno było schodzić na ląd w Makau, które było wtedy najważniejszym portem w drodze morskiej na Daleki Wschód przez Cieśninę Malakka do Japonii. Zamiast tego pozwolono im osiąść na Tajwanie.   CZYTAJ

Statystyki dotyczące religii i Kościołów w Chińskiej Republice Ludowej. Aktualizacja za rok 2020

W tym wydaniu naszej corocznej aktualizacji statystycznej przedstawimy kilka nowo opublikowanych badań. Tym razem skupiamy się na „zachodniej gorączce religijnej” na wsi w Chinach...   CZYTAJ

„Zsinizowane” Państwowe Seminarium w Pekinie. Pomysły Liu Bainiana na chiński Kościół katolicki

Liu Bainian sprawował pieczę nad budową nowego Państwowego Seminarium Kościoła Katolickiego w Chinach w Pekinie (późniejszego Państwowego Seminarium) we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. (...)    CZYTAJ

Zobacz więcej artykułów

 

W dziale Książki prezentujemy sprawdzone wydawnictwa i periodyki, które są źródłem rzetelnych i obiektywnych informcji o sytuacji w Chinach.

Katechezy chiskieChińskie katechezy

Książka jest zbiorem konspektów katechez (od przedszkolaków poprzez wszystkie poziomy szkół do studentów) związanych z tematyką chińską, napisanych głównie przez studentów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.     CZYTAJ

BOYMAmbasador chińskiego cesarza

Patron SINICUM, o. Michał Boym SJ, należy do najważniejszych pionierów europejskiej nauki o Chinach. Porównując jego misję z ekspedycją Marco Polo trzeba zauważyć, że choć ranga obydwu przedsięwzięć była właściwie taka sama, to pamięć potomnych okazała się bardziej trwała i przychylna dla weneckiego kupca    CZYTAJ

bog jest czerwonyBóg jest czerwony

To opowieść o Kościele rozkwitającym na przekór wszelkim przeciwnościom, o polityce i duchowości. Jednocześnie jest to wzruszający hołd oddany niezłomnym pasterzom i krzewicielom wiary, którzy udowadniają, że totalitaryzm nie może zawłaszczyć tego, co skrywa się w ludzkich sercach.     CZYTAJ

Zobacz więcej

 

image

Benedykt XVI do Chińczyków

List Benedykta XVI do katolików w Chinach.    CZYTAJ

image

Kanonizacja męczenników chińskich

Głosili ewangelię narodowi chińskiemu - fragment przemówienia Jana Pawła II.    CZYTAJ

image

Rocznica śmierci Matteo Ricci

Przesłanie Benedykta XVI na 400. lecie śmierci Matteo Ricci (j. ang.)    CZYTAJ

image

Przesłanie Jana Pawła II do Chińczyków

Przesłanie Jana Pawła II do Chińczyków (j. ang)   CZYTAJ

 Zobacz więcej

 

W dziale Katechezy polecamy konspekty zajęć katechetycznych dla dzieci i dorosłych oraz przydatne materiały dla katechetów

image

Dzieci klas I - III

Konspekt katechezy dla dzieci z klas I - III.    CZYTAJ

image

Dzieci klas IV - VI cz. 1

Konspekt katechezy dla dzieci z klas IV - VI.    CZYTAJ

image

Dzieci klas IV - VI cz. 2

Konspekt katechezy dla dzieci z klas IV - VI.    CZYTAJ


Zobacz więcej

 

prhandsModlitwa za naród i Kościół w Chinach.    CZYTAJ

prhandsAkt oddania Stowarzyszenia Sinicum Matce Bożej.   CZYTAJ

imageJezus zaczynał od dwunastu

Kościół w Chinach jest bardzo młody. Potrzebujemy zakorzenienia w tradycji, musimy poznać różne formy działania pastoralnego, duszpasterskiego i dowiedzieć się, w jaki sposób Kościół może służyć wiernym.    CZYTAJ

imageChiński ksiądz w Tarnowie

Na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać w nim duchownego. Na rozmowę z nami przyszedł „po cywilnemu”, krótka sportowa kurtka, dżinsy, w lewej ręce smartfon i nieodłączny, jak u każdego Chińczyka, uśmiech.    CZYTAJ

Zobacz więcej

WESPRZYJ SINICUM

Pomóż nam realizować cele Stowarzyszenia przekazując dowolną jednorazową ofiarę albo stałą kwotę. Możesz to uczynić dokonując przelewu na poniższy numer konta (z dopiskiem "Darowizna na cele statutowe") lub wykorzystać moduł obok.

NR KONTA: 79 1090 1753 0000 0001 1953 7494

logo redgrey

 

Stowarzyszenie "Sinicum" im. Michała Boyma SJ
ul. Ostrobramska 98

04-118 Warszawa

Tel. +48 691 457 775
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 1132855288
REGON: 14610860300000
KRS: 0000419178

JSN Educare is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework